ВИДЕО: Силен земјотрес од 6,8 степени во Таџикистан

Земјотрес со интензитет од 6,8 степени е регистриран во источниот дел на Таџикистан.

More Videos Strong 7.1-magnitude earthquake hits eastern #Tajikistan, near the border with China an Hour ago.

TELEGRAM JOIN 👉 https://t.co/9cTkji5aZq pic.twitter.com/2q8hknOZk9

— Disaster News (@Top_Disaster) February 23, 2023

Потресот се случил во 05:37 часот по локално време на длабочина од околу 20,5 километри.

A 6.8-magnitude earthquake hit eastern Tajikistan ,Near China’s far western Xinjiang region. The earthquake struck around 5:37 am local time at a depth of about 20.5 km.🙏🙏#Tajikistan #China pic.twitter.com/xYx4USTnqA

— Ravi Krishna (@RaviKrish87) February 23, 2023

Епицентарот бил во автономната област Горна Бадакшан, што се граничи со Авганистан и Кина. Таа територија е ретко населена и е опкружена со огромниот планински венец Памир.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *