ВИДЕО: Спасено 3 годишно дете, преживеало 22 часа под урнатините од земјотресот

Околу 13,5 милиони луѓе во десет турски провинции се погодени по земјотресите во земјата, како и во соседна Сирија.

И покрај отежнатите услови постојано пристигнуваат информации за спасени преживеани од под урнатините.

Во Малатија, која се наоѓа во близина на епицентарот на земјотресот, спасено е тригодишно дете. Преживеало 22 часа заробено под рушевините, на студ без храна и вода.

A miracle after 22 hours!

A 3-year-old baby was just rescued from the rubble in Malatya, one of the epicenters of #Turkiye earthquake.

pic.twitter.com/APRyeS38Dn

— Hakan Copur (@hakancopur1) February 7, 2023

Најновите информации велат дека над 4.300 лица досега ги загубија животите.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *