Во близина на Москва се урна хеликоптер што го користи Путин

Хеликоптер кој е дел од флотата која ги превезува највисоките руски функционери, вклучително и претседателот Владимир Путин, наводно се урнал при слетувањето во близина на Москва.

– Хеликоптер Мил Ми-8 удри во земја при слетување на меѓународниот аеродром Внуково, лоциран во близина на главниот град на Русија, во петокот, објави руската државна новинска агенција Интерфакс.

Службата за итни случаи, цитирана од Интерфакс, соопшти дека „според прелиминарните податоци има жртви“, но во исто време цитираа извор од аеродромот кој рече дека во инцидентот нема повредени.

Рускиот Телеграм канал на Mash објави слика на која наводно се гледа хеликоптер на кој е прикажан зборот „Русија“ и лопатките на роторот на опашката кои очигледно биле отсечени.

„Според нашите информации, станува збор за Mi-8MTV-1, произведен во 2013 година, а изграден за 22 патници“, пишува на каналот.

Хеликоптери често го транспортираат Путин низ Русија, дополнувајќи ја неговата флота од Ил-96 и други авиони.

Интерфакс соопшти дека тешкото слетување би можело да биде предизвикано од лошо време или дефект на опремата. Украинската новинска агенција Украинска правда објави дека се работи за пилотска грешка.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *