Во домот на Бајден се пронајдени уште шест доверливи документи

Истражителите на американското Министерство за правда пронајдоа уште шест доверливи документи во домот на американскиот претседател Џо Бајден во Вилмингтон.

-Некои од документите се од времето на мандатот на Бајден во Сенатот од 1973 до 2009 година, а други се од времето кога тој беше потпретседател на Барак Обама, изјави адвокатот Боб Бауер.

– Самиот претседател му понуди на Министерството за правда проверка на сите простории во неговиот дом во Делавер, рече тој.

Ниту Бајден ниту неговата сопруга Џил не присуствуваа на претресот.

Претресот следеше по откривањето во ноември и декември на уште некои тајни документи во домот на Бајден во Вилмингтон и неговата приватна канцеларија што тој ги чуваше во Вашингтон по завршувањето на неговиот мандат како потпретседател.

Тие документи беа пронајдени и пријавени на властите од адвокатите на Бајден.

Од американските претседатели и потпретседателите се бара да ги вратат владините документи во националната архива по завршувањето на нивниот мандат.

На почетокот на месецот, државниот обвинител Мерик Гарланд го назначи специјалниот советник Роберт Хур да го истражи задржувањето на документите на Бајден по завршувањето на потпретседателскиот мандат. Бауер рече дека претресот на домот на Бајден било понудено за „да се придвижи истрагата што е можно побрзо напред“.

Поранешниот претседател Доналд Трамп, кој однесе стотици доверливи документи од Белата куќа во својата резиденција на Флорида, е под посебна истрага.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *