(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Човек заглавен виси од зграда и вика помош: Морничави снимки од Турција по земјотресите

Турција денеска беше погодена од неколку силни земјотреси. Потресите предизвика големи разурнувања и во соседна Сирија, каде што најмногу настрада градот Ал Баб. Тресењето на земјата е почувствувано и во други делови на Турција, Грузија, Ерменија, Кипар.

A Powerful 7.8 magnitude #earthquake hits Turkey.

The moment when rescue 🛟 team rescued a child alone without his family. In Türkiye’s southern provinces#Turkey #deprem #Gaziantep #nurdagi #earthquakeinturkey pic.twitter.com/Q08xQWD37C

— uzii (@uziihashmi_) February 6, 2023

Во Турција и Сирија од синоќа траат избезумените напори на спасувачите и локалното население да извлечат и пронајдат преживеани во урнатините по разорниот земјотрес. До понеделник напладне, бројот на загинати се искачи на повеќе од 1.900.

Heartbreaking scene!!!
Calling for help 😭😭💔#Turkey #زلزال #earthquake #Syria #TurkeyEarthquake #turkeyearthquake2023 #syriaearthquake pic.twitter.com/lIBNXwzrpk

— Muhammad Muzamil (@MuhammadMzml) February 6, 2023

Во текот на целиот ден пристигнуваат видеа од ужасни сцени, но и потраги кои завршиле успешно.

A little girl who was pulled out from under the concrete in the earthquake. Urfa Turkey
pic.twitter.com/XZx4RZ2upO

— Selin Marta (@martakarta3) February 6, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *