Заменик-шефот на администрацијата на претседателот на Украина поднесе оставка

Заменик-шефот на администрацијата на претседателот на Украина поднесе оставка

Кирило Тимошенко, заменик-шефот на администрацијата на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, поднесе оставка.

„Му благодарам на претседателот на Украина Володимир Зеленски за довербата и можноста да прави добри дела секој ден и секоја минута“, напиша Тимошенко на Телеграм објавувајќи фотографија со напишаната оставка.

Според извори на некои украински медиуми, неговото место би можел да го заземе шефот на управата на воениот округ во Киев, Олексеј Кулеба.

Шефовите на воените регионални администрации на Суми, Дњепропетровск, Запорожје и Керсон наскоро ќе поднесат оставки, јавија локалните медиуми.

Претседателот на Украина во неодамнешното обраќање најави многу „кадровски решенија“ на сите нивоа на власта и во безбедносните сили.  (МИА)

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy