Зошто земјотресот во Турција беше толку смртоносен и што го предизвика?

Разорен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала во понеделникот ја погоди југоисточна Турција во близина на границата со Сирија, а бројот на жртви се уште расте. Според последните податоци, досега загинале повеќе од 2.300 луѓе.

Епицентарот на земјотресот бил прилично плиток, на околу 18 километри, предизвикувајќи сериозни оштетувања на објектите на површината.

„Од најсмртоносните земјотреси во која било година, само два во последните 10 години биле со слична магнитуда, а четири во претходните 10 години“, рече професорката Џоана Фор Вокер, раководител на Институтот за намалување на ризик и катастрофи на Универзитетот во Лондон. Би-Би-Си.

Сепак, не беше само јачината на земјотресот што предизвика толкаво уништување. Инцидентот се случил во раните утрински часови, додека луѓето спиеле внатре. Јачината на зградите е исто така важен фактор.

„Оддржливата инфраструктура, за жал, е непроменета во јужна Турција, а особено во Сирија, така што спасувањето животи сега главно зависи од брзата реакција. Следните 24 часа се клучни за пронаоѓање на преживеани. По 48 часа, бројот на преживеани енормно опаѓа“, вели д-р Кармен Солана, професор по вулканологија и ризична комуникација на Универзитетот во Портсмут.

Ова е регион кој немал голем земјотрес или какви било предупредувачки знаци повеќе од 200 години, така што се очекува нивото на подготвеност да биде пониско отколку во регион кој повеќе се користи за справување со земјотреси.

Што го предизвика земјотресот?

Земјината кора се состои од посебни делови, т.е. плочи, кои се една до друга. Овие плочи често се обидуваат да се движат, но се спречени од триењето што се јавува кога едната плоча се трие со другата. Но, понекогаш притисокот се зголемува додека се случува овој процес и едната плоча се „кине“ над другата, предизвикувајќи површината да се движи.

Во случајот со земјотресот утринава, арапската плоча се движела на север и се судрила со анадолската плоча. Триењето што се случува на овој начин беше одговорно и за многу штетни и разорни земјотреси во минатото.

На 13 август 1822 година се случи земјотрес со јачина од 7,4 степени, што е значително помал од земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што беше регистриран во понеделник наутро. И покрај тоа, земјотресот од 19 век резултираше со огромни штети на градовите во областа, убивајќи 7.000 луѓе само во градот Алепо. Разорните последователни потреси траеја речиси една година.

По земјотресот утринава веќе има неколку последователни потреси и научниците очекуваат тој да го следи истиот тренд како и претходниот голем во регионот.

Како се мерат земјотресите?

Земјотресите се мерат на скала наречена скала на јачина на моментот. Потреси со јачина од 2,5 или помалку обично не може да се почувствуваат, но може да се детектираат со инструменти. Може да се почувствуваат земјотреси до пет степени и може да предизвикаат помали штети.

Турскиот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала е класифициран како голем, деструктивен и обично предизвикува сериозни штети, како што тоа го направи во овој случај. Сè што е над 8 предизвикува катастрофални штети и може целосно да ги уништи заедниците во неговото јадро.

Земјотресот во близина на брегот на Јапонија во 2011 година беше со голема магнитуда и предизвика голема штета на копното, а предизвика серија огромни бранови од плимата и осеката – од кои еден доведе до голема несреќа во нуклеарна централа во близина на брегот. Најголемиот земјотрес досега бил со јачина од 9,5 степени и регистриран во Чиле во 1960 година, пишува Би-Би-Си.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *