ТОА Е ПРОКЛЕТО МЕСТО НА КОЕ ЗАГИНАЛЕ МНОГУ ЛУЃЕ – познати последните зборови на машиновозачот, шефот на станицата тврди дека потфрлил системот!

Истрагата треба да ја утврди точната причина за страшниот судир на два воза кај градот Лариса во Грција, за кој се верува дека е човечка грешка.

Новите информации фрлаат светло врз околностите околу фаталниот судир меѓу возот 62 и товарниот воз 63503.

Според последните информации од истрагата која е во тек, се чини дека до несреќата дошло поради погрешно ракување на шефот на станицата Лариса, кој на делницата „Лариса – Евангелизам“ го насочил патничкиот воз на пругата на која бил и товарниот воз. Треба да се напомене дека целата должина на пругата што ја поврзува Атина со Солун е двојна.

Во истите информации се споменува дека фаталната, како што се испостави, наредба на стационарецот во Лариса до патничкиот воз 62 била „помини преку излезното црвено светло до влезот во Неос Порос (т.е. следната станица по Лариса)“.

Шефот на станицата, кој беше уапсен во Лариса, наводно на полицијата и рекол дека тој дал наредба за промена на патеката, но системот не ја извршил.

На местото на настанот излезе обвинител кој ќе спроведе истрага за прекршоци за безбедност во сообраќајот со смртен исход, пренесува Екатимерини.

За ова дело е предвидена казна затвор од 10 години до доживотен затвор.

Според надлежни извори, ако шефот на станицата сфатил дека патничкиот воз се движел по иста линија како и товарниот, ќе наредел и двата воза да застанат пред да се приближат.

Во секој случај, се очекува транскрипт од можниот разговор меѓу шефот и машиновозачот.

Од компанијата „Хеленик Трејн“ се уште немаат одговорено на прашањето како дошло до оваа катастрофална грешка која довела до најмалку 38 жртви.

Очевидци од патничкиот воз рекоа дека возот доцнел, а возачите биле загрижени поради конфузијата на шините.

„Доцни 20 минути, половина час, па возачот ни кажува еден час и потоа вели дека има забуна на линиите“, рече еден патник.

Друго сведоштво од кобниот воз наведува дека по застанувањето, а пред судирот, машиновозачот преку радио рекол „Одиме, па ќе видиме каде ќе не’ одведе“

Грчкиот новинар Јанис Колатос од Лариса изјавил дека Темпи е место каде често се случуваат несреќи.

Порано во автобуска несреќа загинаа 15 млади кои се враќале од годишен одмор. Следуваше уште една сообраќајна несреќа во која загинаа 15 навивачи на Паок од Солун.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *